Nutrirestart®
Metoda Nutrirestart® odkyselením je založena na holistickém přístupu k řešení lidského zdraví. Vychází ze zkušeností a téměř 20ti leté praxe autorky metody Nutrirestart® Ing. Radky Burdychové, Ph.D., MBA, která je mezinárodně uznávanou odbornicí, nutriční specialistkou a koučkou. Je majitelkou a lektorkou společnosti NutriAcademy, s.r.o., Akademie výživy a sportu, která je držitelem ochranné známky Nutrirestart®.
Společně s metodikou Nutrirestart® byly vyvinuty unikátní potraviny, kosmetické produkty a služby nesoucí značku Nutrirestart®. Tyto produkty a služby přispívající k účinné změně životního stylu a nalezení fyzické i duševní rovnováhy, jsou certifikovány národním certifikačním orgánem a jsou nositeli Certifikátu kvality ISO:9001 pro celou Evropskou unii. Kosmetické výrobky jsou dermatologicky testovány Státním zdravotním ústavem ČR.
Překyselený organismus – acidóza
Překyselený organismus neboli acidóza vychází z toho, že v těle nejsou v rovnováze kyseliny a zásady. Tato nerovnováha se nazývá acidobazická a může způsobovat řadu zdravotních problémů, případně může doprovázet některá onemocnění. Při správné acidobazické rovnováze je v těle vytvořené správné životní prostředí pro fungování všech orgánů, a tím pádem i pro celkové zdraví lidského organismu.
Acidóza je mnohem častější než alkalóza (zásaditost organismu) proto, že kyselé látky člověk přijímá v potravě a zároveň je tělo vytváří, na rozdíl od zásaditých látek, které člověk jen přijímá v potravě. Pokud tedy dojde k takovémuto překyselení, tak organismus začne čerpat z důležitých orgánů a případně i z kostí všechny látky, které mu mohou pomoci překyselení neutralizovat. Jedná se o látky jako je draslík, magnesium, sodík a vápník, tedy látky, které tělo ale potřebuje ke správnému vývinu a fungování organismu, a tak si nemůže dovolit s nimi často plýtvat na odkyselování organismu. Pokud ale organismus tyto látky využívá často k odkyselení, tak je pak tělo oslabené a může být vhodným prostředím pro vznik různých onemocnění, nebo může zhoršovat zdravotní stav při jiné vážné chorobě. Například časté odebírání vápníku z kostí může nakonec vyvolat úbytek kostí, který bude způsobovat časté zlomeniny a celkovou lámavost kostí.
Nerovnováha mezi zásaditými a kyselými látkami v organismu se může projevit kdykoliv během života. Neznamená to, že když jste s tím neměli prvních třicet let života problém, že se pak acidóza neobjeví. Naopak tato nerovnováha bývá typická až v pozdějším období (právě kolem třiceti let života), souvisí to se stárnutím a se změnami činností jednotlivých orgánů a tkání. Vliv na to má také množství stresových faktorů, které často s věkem stoupá.
V počáteční fázi se překyselení projevuje velmi nenápadně. Cítíme nevysvětlitelnou únavu, tlak v oblasti žaludku, popřípadě střevní potíže.
Překyselení organismu také mění pružnost červených krvinek a ty posléze tuhnou. Mají problém putovat kapilárami (nejtenčí krevní cévy) a to má za následek zhoršené zásobování orgánů a tkání kyslíkem. Protože právě v kapilárách dochází k předávání živin a kyslíku z krve do tkání. Nadbytečné kyseliny se při překyselení ukládají do cévní stěny. Stěna tuhne a obranně si tvoří záplatu z cholesterolu.
Jsou-li kapiláry zúženy, není logicky možné dostatečně zásobovat krví, resp. živinami a kyslíkem. Nedokrvení může postihnout i životně nepostradatelné orgány a následkem jsou choroby, které jsou nyní velmi rozšířené (hypertenze, srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, chronické záněty).
Překyselení dále vede ke zhoršenému trávení a zpracování živin. Buňky ve tkáních nefungují tak efektivně a přivedenou energii z živin nestačí využívat. Neproměněná energie se ukládá do tukových zásob a vede k obezitě.
Nesprávné stravovací návyky neustále navozují zvyšování kyselosti prostředí organismu, přitom by mělo být prostředí v těle vždy mírně zásadité!
Příčiny překyselení organismu
- duševní napětí a stres
- nesprávná výživa a stravovací návyky
- chemická léčiva
- nedostatek pohybu a spánku
- mělké – nedostatečné dýchání
Příznaky překyselení organismu
- nadváha, obezita a přibírání na váze
- deprese, psychické poruchy a nespavost, migrény
- únava, nedostatek energie a snížená výkonnost
- cukrovka, vysoký krevní tlak, revma
- zažívací problémy
- plísňová, kožní onemocnění a ekzémy
- bolesti a záněty kloubů, osteopozóza
- těžké končetiny a bolesti ve svalech
- zadržování vody v organismu – otoky
- poruchy prokrvování